Lauamängude maailm

Italia

PHAITA01SMSoovitasin sõber Mikule juba pikalt, et ta astuks Tallinnas Lauamängud.ee poest Luha tänaval läbi ja vaataks seal pisut ringi. Ise ma satun pealinna kord viie aasta jooksul. Nii ta siis ükskord käiski, tuli tagasi ja muljetas. Rääkis palju positiivset ja ega ta sealt tühjade kätega ära ei tulnud. Tema valikuks osutus sõjaline strateegia mäng Italia.

 Lauamäng “Italia”äratab ellu 1500 aastat Itaalia ajalugu, alates  330 e.m.a. kuni1100 m.a.j.  Selle aja sees ründasid Apenniini poolsaart arvukad erinevad hõimud. Mäng jaguneb kaheks eraldi mängitavaks osaks.
Italia I on kolme mängijaga mäng, mille tegevus lõpeb 80 e.m.a. kujutades Rooma Impeeriumi tõusu ja hiilgeaega
Italia II on aga mäng neljale mängijale, kujutades Rooma Impeeriumi langust aastatel 390 kuni 820 m.a.j.

Minu esimene sõjamängu kogemus jääb kaugete aastate taha, 80-ndate lõpp või 90-ndate algus. Tädi tõi Leingradist meile lauamängu, sõjamängu. Suurt midagi sellest ei mäleta. Tean vaid, et seal olid papist sõdurid ja teemaks Põhjasõda. See meeldis mulle hullupööra (võiks öelda, et sealt sai ka minu huvi lauamängude vastu alguse), kuid selle lauamängu edasine saatus on mulle teadmata. Hilisemast ajast mulle ei meenu, et oleksin seda mänginud. Aastaid hiljem tuli “Risk” ja alles hiljuti ka “Axis and Allies: Spring 1942”, millest ma pole ka veel jõudnud kirjutada. Nüüd siis minu jaoks täiesti uudse kogemusega “Italia”. Andku kogenumad sõjamängurid, kes järgnevat loevad, mulle andeks minu rohelisus sõjamängude vallas.

Esimesel nädalavahetusel, kui Mikk külla tuli jättis ta mängu minu kätte. Kasutasin järgnevat nädalat kasulikult ning töötasin reeglid läbi. Tegin isegi üksinda endale ühe näidismängu, mille käigus sai reegliraamat edasi-tagasi korralikult läbi lapatud. Ja kui Mikk uuel nädalavahetusel külla tuli oli mul mäng sama hästi kui selge. Kutsusime ühe sõbra veel ning Italia I sai alata.

IMG_3068

Sõdureid kujutavad mängunupud on papist. Tugevast, mitmekihlisest papist. Kvaliteetsed. Ja neid on palju. Kui nupuvärv oli valitud hakkas pihta sõjamängudele omane algseisu ladumine, mis võttis omajagu aega. Esmapilgul tundus, et roomlastel pole võimalustki tõusta domineerivaks hõimuks. Pigem olid kartaagolased need, kes võimutsesid pea poolel kaardil.

Seejärel jagati kätte hõimukaardid. Iga mängija saab kontrollida mitut hõimu. Mõned on mängulaual kohe esimesest voorust, mõni tuleb aga hiljem, üks lausa kaheksandas voorus. Olgu ka öeldud,et mänguvoore on kümme. Igal hõimukaardil on vaid sellele hõimule kehtivad erireeglid ja kohustused. Samuti mahub sinna ka võidupunktide saamise kord. Nimelt saab siin mängus teatud ülesannete eest punkte ja just punktide kogusumma mängu lõpus määrab võitja, mitte kogu olemasoleva territooriumi vallutamine.

Mis muutis mängu teistest sõjamängudest minu jaoks erinevaks (olgu ka mainitud, et sõjamängud ei kuulu just minu igapäevaste lauamängude hulka) oli teatud mänguvoorudel esinevad kampaaniad. Kampaaniad toimuvad tavakäikudest erinevalt ja eraldiseisvalt. Näiteks juba esimeses voorus alustab keltide hõim massiivset kampaaniat tungeldes massiivse armeega läbi Põhja-Itaalia.

IMG_3063

Läbi voorude, alludes rangelt ette nähtud tavareeglitele ja hõimukaardil määratud erireeglitele, meie mäng kulges. Esimesed kolm vooru läksid vaevaliselt, kuna pidin seletama reegleid, õpetama mida saab ja mida ei saa teha jne. Sealt edasi hakkas juba kiiremini minema ja umbes seitsmendaks vooruks oli kõigil selge, kuidas mäng käib.

Mängu lõpp ei tulnud aga selline, nagu me ajaloost teame. Rooma Impeeriumit ei sündinud. See hõim jäi Kesk-Itaaliasse kiratsema. Teda ähvardasid nii põhjast kui ka läänest, Korsika saarelt, kartaagolaste pidevad rünnakud, lõunas aga oli ennast sisse seadnud mingi röövellik hõim (nime ei mäleta), kes ilmselt poleks sinna kauaks jäänud, sest Sitsiilia saarel resideeruvad kartaagolased oleks nad õige pea maamunalt pühkinud.

Peale viimast vooru said sinised (mina) pisikese künka kõrguse võidu kollaste üle (Mikk). Punaseid roomlasi kehastanud Anders pidi aga leppima kolossaalse kaotusega.

Mänguaega kulus pisut üle nelja tunni (sinna on arvatud ka mängulaua ülesseadmine). Kas see on nüüd vähe või palju jäägu igaühe enda otsustada. Minu arvamus on, et sõjamängu kohta meeldivalt vähe. Mida aga kindlasti ütlema pean – hoidke hõimukaartidel silm peal ja lugege tähelepanelikult. Nii mõnigi kord tuli ebameeldiva üllatusena, et näe oleksin eelmises voorus pidanud saama veel võidupunkte selle ja selle asja eest.  Püüdsin mängu kulgemisel siiski silma peal hoida ja üldjoontes kulges kõik reeglitepäraselt.

Siit edasi oleks saanud mängida ka Italia II-te. Oleks pidanud lihtsalt mängulaua puhtaks pühkima ning uuesti vastavalt uuele määratlusele selle ette valmistama.

kollase mängija hõimukaardid

Italia on lauamäng neile, kes ei pelga pisut pikemat mänguelamust kui tavaliselt. Ilmselt oleks me ka lühema ajaga lõpuni jõudnud, kuid esmane reeglite seletamine röövis lõviosa ajast. Usun, et hilisemad mängud lõpetatakse selle seltskonnaga vähema ajaga.IMG_3076

Mängukarp sisaldab: Itaaliat kujutav mängulaud, kuus täringut, 30 hõimukaarti, 2 mängijaid abistavat kaarti, kaks punktide märkimise vihikut, 624 papist mängunuppu ja reeglid.

Advertisements

Comments on: "Italia" (2)

  1. Esmalt tänud heade sõnade eest meie lauamängupoe aadressil! 🙂 Ja teiseks on rõõm näha, et minu vana mäng sattus heasse peresse. Omalt poolt ütlen, et meil võttis Italia I esmakordsel mängimisel küll kõvasti kauem, 6 tundi. Nii et järelikult hea töö reeglite lugeja poolt ja taiplikud ning kiired mängijad!

  2. estragonsfigs said:

    Oluline Italia juures teada, et see on variant Lews Pulsipheri Britanniast.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: